Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

Błędy w sztuce lekarskiej

Sprawy z zakresu błędów w sztuce lekarskiej; nieprawidłowe i niezgodne ze sztuką lekarską leczenie pacjenta skutkujące niejednokrotnie uszkodzeniem jego ciała, rozstrojem zdrowia, zakażeniem, a nawet śmiercią pacjenta, stanowią dla niego samego lub najbliższej rodziny ogromnie stresujące doświadczenie. Świadomość poniesionych cierpień, połączonych z nieustępliwością szpitala czy lekarza, którzy zwyczajowo nie widzą swojego błędu i nie chcą odpowiednio zadośćuczynić poszkodowanym, oraz długa i kosztowna droga sądowa wyegzekwowania roszczenia, dodatkowo demotywują uprawnionych w szukaniu sprawiedliwości.

 

Od 1 stycznia 2012 roku działają wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, z siedzibą w poszczególnych Urzędach Wojewódzkich. Celem postępowania przed wojewódzką komisją jest ustalenie, czy zdarzenie, którego następstwem była szkoda majątkowa lub niemajątkowa, stanowiło zdarzenie medyczne za które przysługuje odszkodowanie. Postępowanie przed wojewódzką komisją jest korzystną alternatywą wobec kosztownego i długotrwałego postępowania cywilnego przed sądami powszechnymi, a co ważne – alternatywą nie zamykającą sądowych dróg dochodzenia sprawiedliwości. Co do zasady wojewódzka komisja ma obowiązek wydać orzeczenie o zdarzeniu medycznym albo jego braku nie później niż w terminie czterech miesięcy od dnia złożenia wniosku. W wypadku złożenia odwołania – wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, wojewódzka komisja rozpatruje je w terminie trzydziestu dni od jego otrzymania. Całe postępowanie zamyka się zatem w czasie około 6 miesięcy podczas gdy postępowanie sądowe to wielokrotnie kwestia nawet kilku lat. Istotną kwestią wyróżniającą podstępowanie przed wojewódzką komisją jest koszt tego postępowania. Opłata od wniosku skierowanego do wojewódzkiej komisji jest stała i wynosi jedynie 200 złotych, w odróżnieniu od opłaty sądowej w wysokości pięciu procent wartości przedmiotu sporu, która to w przypadku przykładowego żądania stu tysięcy złotych wyniosłaby aż pięć tysięcy złotych. Przed wojewódzką komisją można dochodzić odszkodowania w maksymalnej wysokości 300.000 zł, co dla porównania przy wystąpienie z powództwem cywilnym już na samym początku wygeneruje koszt 15.000 zł. Warto również podkreślić, że wypadku wydania orzeczenia o zdarzeniu medycznym ubezpieczyciel związany jest ustaleniami wojewódzkiej komisji.

 

Kancelaria KSG posiada bogate doświadczenie w świadczeniu pomocy prawnej w postępowaniach dotyczących błędów lekarskich, w tym przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Nasi wykwalifikowani prawnicy pomogli uzyskać wielu klientom satysfakcjonujące ich świadczenia pieniężne. Jeśli zatem są Państwo poszkodowanymi w kontakcie ze szpitalem czy lekarzem, prosimy nie wahać się dłużej i skontaktować się z nami celem egzekwowania swoich praw