Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

Oszustwa bankowe na "prezesa"

Oszustwa poprzez dokonanie nieautoryzowanego przelewu środków pieniężnych lub tzw. oszustwo na Prezesa spółki Kancelaria oferuje klientom kompleksowe usługi i doradztwo (porady prawne / zastępstwo procesowe i pozasądowe) w zakresie oszustw dokonanych poprzez nieautoryzowane przelewy środków pieniężnych. Ten typ oszustwa, lepiej znany we Francji pod nazwą "oszustwo na Prezesa spółki" dotyka wszystkie rodzaje spółek francuskich. Firmy, które padły jej ofiarami, poniosły milionowe szkody.

Ta nowa działalność przestępcza cechuje się bowiem tym samym „modus operandi”, a więc występuje ten sam charakterystyczny sposób działania sprawcy zmierzający do zrealizowania tego samego celu. W większości przypadków oszuści kontaktują się, zwykle drogą mailową lub telefoniczną, z księgową albo z osobą odpowiedzialną z działu finansowego spółki docelowej, podszywając się pod Prezesa tej spółki lub jej spółki-matki. Jednakże, w niektórych przypadkach, oszuści mogą podszywać się również pod osoby zaufane, które świadczą usługi na rzecz spółki. W tym w szczególności prawników, księgowych, notariuszy lub ekspertów spółki docelowej. Wskazać należy, iż omawiana działalność zorganizowana posiada doskonałą wiedzę na temat działalności docelowych spółek za pośrednictwem ogólnodostępnych informacji, w tym między innymi wszelkich informacji prawnych dotyczących spółek dostępnych w Internecie.

Następnie, po nawiązaniu kontaktu z korespondentem, oszuści powiadamiają go o potrzebie dokonania poufnego przelewu określonych środków pieniężnych na rachunek bankowy należący do zagranicznej spółki. Tego typu tajne i poufne transakcje najczęściej są realizowane poprzez przelewy ręczne, adresowane do banku za pomocą faxu. Przedmiotowe przelewy przede wszystkim kierowane są na rachunki bankowe w Chinach, jednakże coraz częściej transakcje te kierowane są również do banków europejskich, w tym do Polski.

Ta nowa fala oszustw gwałtownie wzrasta we Francji od ponad roku. Według francuskiej dokumentacji policyjnej, spółki francuskie dotychczas padły ofiarą kradzieży łącznie na szkodę w wysokości ponad 200 mln euro, nie licząc w tym spraw, w których postępowanie wszczęto za granicą.