Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

Podatek a sprzedaż nieruchomości przez spadkobierców

Podatek a sprzedaż nieruchomości przez spadkobierców
Przypominamy, że obowiązują znowelizowane przepisy dotyczące sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku.
Osoby dziedziczące nieruchomość, nie muszą już czekać na upływu 5 letniego okresu, aby sprzedać nieruchomość bez konieczności zapłaty podatku. Do tej pory okres ten był liczony od daty śmierci spadkodawcy, czyli od dnia, w którym prawo własności przechodzi na spadkobierców.
Obecnie zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, w przypadku sprzedaży oddziedziczonej nieruchomości pięcioletni okres jest obecnie liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości czy prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Czyli najprościej rzecz ujmując, do możliwości niezapłacenia podatku przez upływem 5 lat wlicza się zarówno okres posiadania nieruchomości przez spadkodawcę i spadkobiercę.
w sytuacji, gdy  spadkodawca  był właścicielem nieruchomości przez okres krótszy niż 5 lat wówczas spadkobierca może ją sprzedać bez podatku po wyrównaniu okresu użytkowania do 5 lat tj. po zliczeniu okresów posiadania przez spadkodawcę i spadkobiercę. Okres 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym  spadkodawca nabył  daną nieruchomość.