Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

Terminy przedawnienia

PRZEDAWNIENIE ROSZCZEŃ WG NOWYCH PRZPISÓW
Od dnia 9 lipca 2018 roku zostały zmodyfikowane przepisy kodeksu cywilnego w zakresie termin  ów dochodzenia roszczeń i ich przedawneniem.

Na czym polegają najważniejsze zmiany? 

 
Dotychczas strona zainteresowana musiała sama zgłosić w sądzie, że wierzytelność uległa przedawnieniu, gdyż Sąd nie badał terminów przedawnieenia z własnej inicjatywy.

KONSUMENCI 
Nowelizacja wprowadziła diametralną zmianę zasad – obecnie sąd  musi zbadać z urzędu terminy dochodzenia roszczenia i oddalać roszczenia przedawnione. Ta zasada jest zawarta w  art. 117 § 2 z indeksem 1 kodeksu cywilnego mówiący że: „Po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi.” 
Jedynie w wyjątkowych przypadkach  sąd będzie mógł, po rozważeniu interesów stron, nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi, jeżeli wymagają tego względy słuszności. 


PRZEDSIĘBIORCY 
Nowelizacja przepisów wymaga od przedsiębiorców określienia daty wymagalności roszczenia w pozwie,  tak aby sąd mógł sprawdzić, czy roszczenie nie uległo przedawnieniu. 
Pdobnie jak w przypadku konsumentów sąd w wyjątkowych przypadkach moze uwzględnić przedawnione roszczenia przedsięiorcy. 
Logo aktualny KSG

OBECNIE OBOWIĄZUJĄCE TERMINY  PRZEDAWNIENAI ROZCZEŃ