Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

3 października 2019 roku Trybunał Sprawiedliwosci Unii Europejskiej  wydał wyrok w polskiej sprawie frankowej (C-260/18). Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej "TSUE)  jest bardzo korzystne dla  konsumentów którzy podpisali umowy kredytowe we frankach szwajcarskich. Treść orzezenia dotyczy zarówno kredytów indeksowanych, jak i denominowanych.
TSUE zwrócił uwagę na niejasność warunków umownych, które muszą skutkować wyeliminowaniem klauzul abuzywnych bez zastępowania ich innymi zapisami. Oznacza to że to kredytobiorca konsument ustala czy nieważność umowy jest dla niego korzystna, a jeśli tak, to sąd zobowiązany jest do jej unieważnienia.

W uproszczeniu, ozsnacza to, że TSUE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna.

Takie orzeczenie powinno skutkować, tym że TSUE dał wytyczne dla orzekania przez sądy krajowe które poniekąd będą zobowiązane do zbliżenia swojego orzecznictwa do wyroku TSUE w największym możliwym stopniu.
Jednak podkreślić należy, że każda sprawa musi być indywidualnie rozstrzygana. Wszystko zależy od tego, jak umowa wygląda w szczegółach.
Nasza Kancelaria zaprasza na konsultacje w sprawach związanych z kredytem frankowym