Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem

ZNACZĄCE ZMIANY W PRAWIE PODATKOWYM – KIEDY URZĄD SKARBOWY BĘDZIE MÓGŁ TERAZ WSTRZYMAĆ ZWROT PODATKU VAT?

Przyjęta dnia 16 listopada 2016 roku nowela ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (VAT) wprowadza kilka mających znaczenie dla funkcjonowania firm mechanizmy. Chociaż podyktowane są one zapowiedzianym programem uszczelniania polskiego systemu podatkowego, przede wszystkim właśnie systemu VAT to w rzeczywistości rodzą one wiele obaw, zarówno ze strony ekspertów jak i przedsiębiorców.
 
Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza możliwość wstrzymania zwrotu należnego podatku VAT na trzy miesiące na żądanie Prokuratora Generalnego, Policji, CBA i ABW. Co istotne, żądanie zgłoszone do Urzędu Skarbowego przez wskazane organy nie będzie musiało mieć związku z bieżąco prowadzonymi działaniami wobec podatnika. Rozwiązanie to budzi zasadne zastrzeżenia, szczególnie wśród przedsiębiorców, ponieważ może prowadzić do nadużywania przez Fiskusa  wstrzymania zwrotu podatku VAT przedsiębiorcom zwłaszcza, że takie przypadki już mają miejsce.
 
Ważną zmianą, a właściwie przywróceniem poprzedniego w tym zakresie stanu prawnego jest powrót do możliwości zastosowania sankcji w wysokości 30% kwoty zaniżenia w przypadku dopatrzenia się nieprawidłowościach w rozliczeniach przedsiębiorcy w VAT z Urzędem Skarbowym, bez względu na dobrą czy złą wolę podatnika.
 
Kolejną kwestią jest wprowadzenie odpowiedzialności pełnomocników, czyli zwłaszcza doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych za nieprawidłowości w rozliczeniach VAT przedsiębiorców, przy rejestracji których brali udział np. poprzez wypełnianie deklaracji czy formularzy. Pełnomocnicy mają być odpowiedzialni solidarnie z podatnikiem za niezapłacony VAT do 500 tysięcy złotych w terminie 6 miesięcy po rejestracji.
 
Niepokój powstaje szczególnie w połączeniu noweli i uchwalonej tego samego dnia ustawy o Krajowej Administracjo Skarbowej. Wynika on z wątpliwości dotyczących tego, czy aby nowe przepisy nie będą stosowane bardziej w celu utrzymania stanowisk przez urzędników niż rzeczywistego uchwycenia przestępców podatkowych.